אודות

האתר מוקדש לסיפורו של אבי , הלל בוטמןהלל בוטמן

הלל בוטמן נולד בלנינגרד בשנת 1932, והיה ממייסדי ארגון הנוער הציוני בעיר.
הלל החל ללמוד עברית בשנת 1959, ולאחר זמן מה החל ללמד גם אחרים את השפה, כך שהיה מראשוני המורים לעברית בלנינגרד. הלל היה אחד ממייסדי ארגון המחתרת הציונית בלנינגרד בשנת 1966  אשר נלחם למען עלייה חופשית של כל יהודי החפץ בכך – ואף הקים אולפנים לעברית, היסטוריה יהודית ולימודים על מדינת ישראל.
הלל יזם את "מבצע חתונה", בו ניסתה קבוצת יהודים ופעילי זכויות אדם לחטוף מטוס אזרחי סובייטי כדי להסב את תשומת הלב העולמית למצוקת יהודי רוסיה ולמצבם, שאינו מאפשר להם לצאת מגבולות ברית המועצות. על פי התוכנית, כל נוסעי המטוס יהיו יהודים המבקשים לעלות לישראל, ולהסביר במקרה הצורך כי הם טסים לחתונה משפחתית גדולה. הארגון תכנן לטוס לשוודיה, במקרה של הצלחה, ולערוך שם מסיבת עיתונאים בה יספר על מצבם של יהודי ברית המועצות. מתכנני המבצע סברו כי גם אם לא יצליחו לטוס, ניסיונם יעורר מודעות גדולה להפרת זכויות היהודים בברית המועצות, וכך גם קרה.
בעקבות כישלון מבצע זה, נעצרו הלל וחבריו על ידי הק.ג.ב, שידע על הפעולה המתוכננת ועקב אחרי מבצעי התוכנית עד למטוס. הלל הואשם בפעילות אנטי-סובייטית ובגידה במולדת ונשפט ב"משפט לנינגרד השני", שנמשך תשעה ימים, בהם חזר והצהיר כי הוא מאמין שמקומם של היהודים בארץ ישראל. הלל סיפר כי הוא מודאג לגבי גורלו של העם היהודי, ובא בטענות כלפי המשטר הסובייטי שהתנכל לו. הוא נידון לעשר שנות מאסר שכללו שלילת חופש ועבודות כפייה, הועבר למחנה מאסר ולאחר מכן לבית סוהר.
הלל שוחרר מכלאו באפריל 1979, עלה ארצה והתאחד עם אשתו ושתי בנותיו בקיבוץ נען. לאחר מכן עברה המשפחה להתגורר בירושלים. בישראל כתב הלל שני ספרים אודות קורותיו ו"מבצע חתונה", ועבד במשרד מבקר המדינה.